2017 Results

Frozen Sasquatch 50k / 25k


[2010] [2011] [2012] [2013] [2014] [2015] [2016] [2017]
7th January, 2017

50k Results


Place Name Age Class Place Time
1 Adam Coon 31 1 M Top Fin 4:36:42.1
2 Garrett Burnett 38 2 M Top Fin 5:08:05.0
3 Bob Luther 41 3 M Top Fin 5:10:41.7
4 Charley Bowen 47 1 M 40-99 5:16:59.3
5 Sam Harris 22 1 M 39-under 5:27:48.3
6 Nathaniel Orders 38 2 M 39-under 5:29:10.4
7 Matthew Yeager 49 2 M 40-99 5:31:02.2
8 John Baldwin 36 3 M 39-under 5:31:52.7
9 Francesca Conte 44 1 F Top Fin 5:42:00.8
10 Mikala Shremshock 33 2 F Top Fin 5:49:37.4
11 Michelle McLellan 47 3 F Top Fin 6:06:57.8
12 Anne Pike 38 1 F 39-under 6:14:39.2
13 Dave Stacy 46 3 M 40-99 6:22:02.9
14 Julie Horne 32 2 F 39-under 6:23:46.0
15 Krista Miller 31 3 F 39-under 6:26:52.7
16 Jonathan Weiser 34 4 M  39-under 6:34:14.6
17 Joshua Meyer 28 5 M 39-under 6:34:38.0
18 Doug Esselburn 44 4 M 40-99 6:35:00.5
19 Jim Kirby 43 5 M 40-99 6:35:51.2
20 Mark Muth 37 6 M 39-under 6:39:07.1
21 Lee Javins 48 6 M 40-99 6:39:59.6
22 Wesley Rinehart 19 7 M 39-under 6:42:50.8
23 Zachary Rinehart 22 8 M 39-under 6:42:51.0
24 Matt Smythe 35 9 M 39-under 6:45:14.7
25 Michael LeMaster 38 10 M 39-under 6:48:47.2
26 Chris Reese 37 11 M 39-under 6:49:04.0
27 Tammy McGaughey 55 1 F 40-99 6:53:11.5
28 Lee Dougherty 66 7 M 40-99 6:56:54.7
29 Robert Tidwell 46 8 M 40-99 6:59:53.6
30 Joshua Lemasters 38 12 M 39-under 7:00:54.6
31 Andrew Carroll 22 13 M 39-under 7:12:19.8
32 Hunter Burdette 22 14 M 39-under 7:18:07.9
33 Danny Pendry 42 9 M 40-99 7:18:53.8
34 BILL GARDNER 55 10 M 40-99 7:22:06.3
35 Brian Seeley 52 11 M 40-99 7:22:07.6
36 Amanda Huey 34 4 F 39-under 7:25:18.6
37 Thomas Gregg Yarborough 47 12 M 40-99 7:30:09.3
38 Stephen Birurakis 48 13 M 40-99 7:44:08.7
39 Timothy Caudill 52 14 M 40-99 7:45:28.8
40 Darah Kinzer 33 5 F 39-under 7:45:29.1
41 Shawn Roberts 42 15 M 40-99 7:46:47.9
42 DJ Crites 30 15 M 39-under 7:50:56.9
43 James Staats 33 16 M 39-under 7:50:57.3
44 Naren Schoenacher 43 16 M 40-99 7:55:15.6
45 Jason Griffith 46 17 M 40-99 7:57:54.4
46 Mary Jane Baniak 43 2 F 40-99 7:57:54.8
47 Bob Adams 47 18 M 40-99 8:05:52.2
48 Jim Trivoli 48 19 M 40-99 8:29:34.5
49 Denise Shearer 43 3 F 40-99 8:29:35.6
50 Mark Persinger 43 20 M 40-99 8:48:59.0
51 Dan Stewart 62 21 M 40-99 8:58:21.0
52 Joe Canterbury 40 22 M 40-99 9:47:30.7

25k Results


Place Name Age Class Place Time
1 Jacob Birurakis 16 1 M Top Fin 2:06:39.8
2 Brandon Merritt 33 2 M Top Fin 2:14:42.3
3 Ian Custer 40 3 M Top Fin 2:19:09.1
4 Mike Bowen 48 1 M 40+ 2:22:39.1
5 JC Gould 39 2 M 39-under 2:25:26.9
6 Daniel Crow 23 3 M 39-under 2:26:48.6
7 David Hendren 35 4 M 39-under 2:27:40.8
8 Andrew Dawson 30 5 M39-under 2:29:13.3
9 Chris Strow 44 6 M 40+ 2:30:04.8
10 James Russell Gill III 43 7 M 40+ 2:34:40.5
11 Matthew Young 42 8 M 40+ 2:34:41.9
12 Seth Crislip 34 9 M 39-under 2:36:05.6
13 Brooks Crislip 37 10 M 39-under 2:37:29.3
14 Tom Mack 40 11 M 40+ 2:37:35.3
15 Philip Sebastiani 23 12 M 39-under 2:39:35.5
16 Diana Johnson 44 1 F Top Fin 2:40:26.4
17 Scott Partlow 52 13 M 40+ 2:41:05.4
18 Corey Kovalcik 38 14 M 39-under 2:41:24.2
19 Nathan Anderson 30 15 M 39-under 2:42:57.6
20 Seth Clark 1 M  0- 0 2:43:30.5
21 Alex Phares 23 2 F Top Fin 2:44:28.9
22 Joseph Yeager 19 16 M 39-under 2:45:55.9
23 Daniel A Jarvis 38 17 M 39-under 2:47:17.0
24 Mark Casteel 46 18 M 40+ 2:47:39.4
25 Gary Smith 63 19 M 40+ 2:48:15.4
26 JD Simpson 44 20 M 40+ 2:49:05.7
27 Justin Ray 33 21 M 39-under 2:49:41.5
28 Kevin Slack 53 22 M 40+ 2:50:41.1
29 Darren Poole 52 23 M 40+ 2:51:01.2
30 Holly Bailey 46 3 F Top Fin 2:51:05.6
31 Ken Ballard 42 24 M 40+ 2:51:20.7
32 Dan Lehmann 66 25 M 40+ 2:51:52.7
33 David Meyer 52 26 M 40+ 2:52:38.6
34 Sean Kurdys 49 27 M 40+ 2:56:36.8
35 William Nitardy 42 28 M 40+ 2:57:05.7
36 Pete Daly 50 29 M 40+ 3:00:51.6
37 Craig Griffith 42 30 M 40+ 3:01:20.2
38 Tim Daly 53 31 M 40+ 3:02:08.5
39 Dennis Stottlemyer 50 32 M 40+ 3:02:21.7
40 Stewart Caldwell 38 33 M 39-under 3:02:32.7
41 Nathan Kirk II 43 34 M 40+ 3:02:48.1
42 Jeff Ranson 64 35 M 40+ 3:03:05.3
43 Christopher Kennedy 40 36 M 40+ 3:04:54.5
44 Josh Drake 33 37 M 39-under 3:06:01.9
45 Isaac Rinehart 15 38 M 39-under 3:06:25.8
46 Jason Witham 34 39 M 39-under 3:06:55.1
47 Bic Ulrich 41 40 M 40+ 3:07:20.2
48 Ryan Knecht 44 41 M 40+ 3:10:26.7
49 Amy Evans 38 1 F 39-under 3:11:17.4
50 Jeffrey Pack 51 42 M 40+ 3:12:49.9
51 Sarah Burnett 37 2 F 39-under 3:13:32.6
52 Christopher Kim 55 43 M 40+ 3:13:55.2
53 Laura Jarrell 34 3 F 39-under 3:14:08.0
54 Donna Gee 48 4 F 40+ 3:14:56.5
55 Doug Wayne 56 44 M 40+ 3:16:03.9
56 Robbie Howard 38 45 M 39-under 3:17:53.4
57 Kevin Lester 41 46 M 40+ 3:18:10.6
58 Yolanda Campbell 42 5 F 40+ 3:18:40.3
59 Robert Stonestreet 39 47 M 39-under 3:18:42.3
60 Tim Mayo 50 48 M 40+ 3:19:46.5
61 Grant Mason 47 49 M 40+ 3:19:51.0
62 Elena Iannuzzi 23 6 F 39-under 3:19:54.3
63 Grey Harris 58 50 M 40+ 3:21:35.5
64 Michael Mullins 45 51 M 40+ 3:23:20.5
65 Melissa Orders 39 7 F 39-under 3:23:48.0
66 Aaron Blake 41 52 M 40+ 3:23:48.3
67 Jessica Wolfe 37 8 F 39-under 3:25:03.6
68 Martin Statler 43 53 M 40+ 3:26:54.2
69 Jefferson Acree 36 54 M 39-under 3:27:04.6
70 Chris Matkins 41 55 M 40+ 3:27:31.2
71 Sarah Forbes 42 9 F 40+ 3:27:43.4
72 John Rinehart 46 56 M 40+ 3:28:48.1
73 Marshall Adkins 62 57 M 40+ 3:29:12.2
74 John Wirts 47 58 M 40+ 3:35:48.0
75 Cody Smarr 29 59 M 39-under 3:39:49.4
76 Susan Hall 54 10 F 40+ 3:39:50.4
77 Rick Workman 65 60 M 40+ 3:40:07.0
78 Jack Coulter 43 61 M 40+ 3:43:04.9
79 Greg Buckley 50 62 M 40+ 3:45:12.1
80 Nancy Boulianne 46 11 F 40+ 3:46:57.5
81 James Ford 55 63 M 40+ 3:47:03.0
82 Sally Villella 58 12 F 40+ 3:47:36.5
83 Ray Lovejoy 46 64 M 40+ 3:48:54.7
84 Jon Clouner 35 65 M 39-under 3:49:04.0
85 Megan Clouner 31 13 F 39-under 3:49:04.6
86 Bobbi Jo Wendel 36 14 F 39-under 3:53:18.3
87 Rebecca Henke 41 15 F 40+ 3:53:30.6
88 Steven Ramey 44 66 M 40+ 3:53:32.5
89 Matthew Godoy 31 67 M 39-under 3:54:56.0
90 Jonathan Mani 42 68 M 40+ 3:56:05.1
91 Doug Craigo 61 69 M 40+ 3:57:41.1
92 Rita Pauley 48 16 F 40+ 3:57:43.3
93 Ken Hartman 68 70 M 40+ 3:59:52.6
94 Steven Means 51 71 M 40+ 4:07:37.0
95 Brenda Scott 51 17 F 40+ 4:10:22.3
96 Steve Watson 52 72 M 40+ 4:10:23.6
97 Jason Asbury 34 73 M 39-under 4:12:49.1
98 John Sheets 72 74 M 40+ 4:15:34.1
99 Dennis Hamrick 58 75 M 40+ 4:20:20.4
100 Tim Provaznik 58 76 M 40+ 4:25:32.0
101 NATALIE THOMPSON 30 18 F 39-under 4:27:46.7
102 Julie Anne Wells 38 19 F 39-under 4:39:04.8
103 Bobby Peyton 44 77 M 40+ 4:39:06.0
104 Alexandra Griffith 16 20 F 39-under 4:41:08.4
105 Erica Breighner 39 21 F 39-under 4:41:11.0
106 Jes Harding 39 22 F 39-under 4:41:11.8
107 Patrick Villella 52 78 M 40+ 4:44:57.2
108 Tressa Trunzo 65 23 F 40+ 4:46:51.1
109 Lisa Gourley 57 24 F 40+ 5:12:05.9
110 Vivian Workman 38 25 F39-under 5:15:11.7